Protezavimas

Neišimamų dantų protezų naudojimosi instrukciją rasite čia.

Išimamų dantų protezų naudojimo instrukciją rasite čia.

Ši procedūra paremta kietųjų audinių (dantų, kaulo) anatominės formos ir spalvos atkūrimu, kuomet dantys dėl įgimtos ar įgytos patologijos suyra ir jo neįmanoma atkurti pasitelkiant danties plombavimo procedūrą. Protezavimo procedūra atliekama ir po danties implanto įsriegimo, kad būtų tiksliai ir tinkamai atkurta danties estetinė išvaizda, atsižvelgiant į aplinkinius dantis, bei atkuriamos biologinės funkcijos.

Protezas gali būti:

  • išimamo tipo –
    • plokštelė,
    • lanko atraminis protezas;
  • fiksuotas –
    • tiltas,
    • karūnėlė (vainikėlis),
    • užklotas (dengiantis ne visą danties vainiką),
    • laminatė (dengianti lūpinį danties paviršių).

Išimami dantų protezai gaminami iš plastmasės arba iš plastmasės ir metalo.

Lanko atraminis protezas pagamintas iš plastmasės ir metalinio karkaso.

Plokštelė gali būti pagaminta iš kietos arba lanksčios plastmasės. Kietos plastmasės plokštelė turi metalinius prilaikančius kabliukus. Lanksčioje plokštelėje kabliukai pagaminti iš tos pačios lanksčios plastmasės ir yra dantenų spalvos.

Fiksuoti protezai gali būti pagaminti iš:

  • metalo keramikos,
  • bemetalės keramikos,
  • cirkonio keramikos,
  • plastmasės (laikinas protezas).

 

Plastmasinis protezas

Kol gaminamas nuolatinis protezas, iš plastmasės pagaminamas laikinas.

Jis gali būti išimamas (dažniausiai naudojamas implantų prigijimo laikotarpiu) arba fiksuotas (tiltas, vainikėlis, užklotas ar laminatė).

Metalo keramikos protezas

Ši dantų protezo rūšis gaminama padengiant metalinį karkasą porceliano sluoksniu. Porceliano spalva parenkama pagal paciento natūralią dantų spalvą. Profesionaliai parinkta spalva atrodys estetiškai, vertinant bendrą dantų išvaizdą, tačiau gali šiek tiek išsiskirti, nes proteze esantis metalas nepraleidžia šviesos. Taip pat per dantenas gali persišviesti metalas, dėl ko susiformuoja tamsus apvadėlis apie dantį. Vėliau (dėl kaulo tirpimo ir dantenų atsitraukimo) atsidengia vainikėlio riba, kuri yra neestetiška. Taigi, šis protezavimo būdas dažniausiai taikomas krūminių dantų srityje.

Iš metalo keramikos gali būti gaminami tiltai, karūnėlės (vainikėliai).

Bemetalės keramikos protezas

Šis protezas gaminamas naudojant tik porcelianą, kurio atspalvis parenkamas pagal paciento dantų spalvą. Visiškai atsisakant metalo proteze, dantis atrodo žymiai natūraliau nei metalo keramikos protezas. Dėl savo estetiškumo, priekiniams dantims atkurti geriausiai tinkami bemetalės keramikos protezai.

Iš bemetalės keramikos gali būti gaminami vainikėliai, užklotai, laminatės (venyrai).

Cirkonio keramikos protezas

Tokio tipo protezas gaminamas baltos spalvos, cirkonio karkasą padengiant porceliano sluoksniu, kurio atspalvis parenkamas pagal paciento natūralią danties spalvą. Cirkonis ne tik praleidžia šviesą, bet ir pasižymi lengvumu bei tvirtumu. Toks vainikėlis atrodo itin gražiai ir natūraliai. Kadangi cirkonis yra nudažytas pagal paciento dantų spalvą, nesusiformuoja tamsus apvadėlis apie dantį (koks būna apie matalo keramikos vainikėlį) bei atsidengusi riba mažiau pastebima.

Iš cirkonio keramikos gali būti gaminami tiltai, karūnėlės (vainikėliai).